Unetus ja väsimus - kas rasedusaegne normaalsus?
- Meie Pisipere
- Apr 2
- 2 min read
Updated: Apr 5
Nippe paremaks uneks, mis päriselt ka töötavad.
Tabad end jälle ärkamas enne kukke ja koitu? Kell on 4 ja sul on uni läinud, aga samas oled nii väsinud, et ei jaksa üles ka tõusta. Nutikell on juba alla andnud ja leppinud sinu pideva unevõlaga?
Rasedus on imeline aeg, kuid see võib kaasa tuua ka mitmeid muutusi, sealhulgas unehäireid. Paljud rasedad kogevad unetust, sagedasi öiseid ärkamisi ja ebamugavustunnet magamise ajal - küll on jalad rahutud, järgmisel hetkel on aga jälle vaja vetsu joosta. Hea uni on samas väga oluline nii ema kui ka beebi tervisele. Anname sulle siin artiklis mõned praktilised nõuanded, kuidas raseduse ajal oma und parandada.

1. Leia mugav magamisasend
Raseduse edenedes muutub selili või kõhuli magamine keeruliseks ja võib takistada normaalset vereringet. Kõige soovitatavam on magada vasakul küljel, kuna see aitab parandada vereringet ja vähendada survet siseorganitele. Kasuta mugavama asendi saamiseks patju:
✅ Padi põlvede vahel aitab vähendada survet alaseljale.
✅ Lisapadi kõhu/külje all annab tuge ja vähendab pinget seljas.
✅ Kehapikkune raseduspadi (nuudelpadi) võib pakkuda veelgi rohkem mugavust. Saad end sinna sisse mähkida, toetada see kõhu alla ja panna ka jalgade vahele.

2. Loo rahustav une-eelne rutiin
Sarnaselt beebidele vajavad ka rasedad rahustavat rutiini enne magamaminekut. Proovi järgmisi asju:
🛁 Soe vann või dušš lõdvestab lihaseid.
📖 Rahulik lugemine või mõni muu ekraanivaba tegevus aitab lõõgastuda. Väldi tunni - kahe jooksul enne mgamaminekut ekraane.
🧘♀️ Meditatsioon ja hingamisharjutused aitavad ärevust vähendada.
3. Väldi erguteid ja söö teadlikult
Toitumisel on suur mõju unele. Et öine uni oleks rahulikum:
🚫 Väldi kofeiini (kohv, tee, šokolaad) alates pärastlõunast.
🍽️ Söö kerge õhtusöök, et vältida kõrvetisi ja seedeprobleeme. Pärast söömist jaluta.
💧Joo piisavalt vett päevasel ajal, kuid vähenda vedelike tarbimist enne magamaminekut, et vältida sagedasi öiseid tualetikülastusi.
💤 Abi võib olla ka magneesiumi lisandi võtmisest. Pea nõu oma ämmaemandaga.
4. Liikumine aitab, aga õigeaegselt!
Mõõdukas füüsiline aktiivsus parandab une kvaliteeti ja vähendab rahutute jalgade sündroomi. Väldi intensiivset treeningut vahetult enne magamaminekut – see võib und häirida. Jalutuskäik või rasedatele sobivad venitusharjutused on hea valik.
5. Kontrolli toatemperatuuri ja keskkonda
Raseduse ajal on keha temperatuuri reguleerimine keerulisem. Hoia magamistuba jahedana (16-20 kraadi) ja hämara valgusega, soovitatavalt nii pimedana kui võimalik. Vajadusel kasuta pimendavaid kardinaid ning taustamüra summutavaid kõrvaklappe või valge müra masinat.
Tee päevaseid uinakud targalt
Kui oled väsinud, on normaalne teha päeval lühike uinak, kuid ära maga liiga kaua (20–30 minutit on ideaalne). Liiga pikad või hilised uinakud võivad öist und halvendada.
7. Kui und ei tule, ära muretse liialt
Mõnikord ei tule uni kohe. Kui oled voodis rohkem kui 20 minutit ärkvel ja hakkad närveerima, tõuse üles ja tee midagi rahustavat (nt loe raamatut või kuula vaikset muusikat). Võid proovida ka lonksukese vett võtta ja siis uuesti voodisse minna.
Lõpetuseks
Rasedusaegsed uneprobleemid on tavalised, kuid väikeste harjumuste muutmisega saad oma und oluliselt parandada. Kui unetus või uneprobleemid muutuvad tõsiseks ja mõjutavad sinu tervist, tasub konsulteerida arstiga.
Kuidas on sinu kogemus rasedusaegse unega? Jaga oma nippe kommentaarides! 😊💤
Comments